Porady

W dobie pandemii koronawirusa dużo większa dbałość o czystość i higienę stała się naszą codziennością. Zakrywanie twarzy maseczkami, zachowanie dystansu społecznego oraz dokładne mycie i dezynfekowanie powierzchni oraz dłoni to środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. W miejscach, w których przebywa jednocześnie większa liczba osób, pojawiły się m.in. automaty do dezynfekcji rąk. Z ich widokiem zdążyliśmy się już oswoić, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, co aplikujemy sobie na ręce? Na rynku dostępnych jest obecnie dużo płynów do dezynfekcji rąk, ale nie wszystkie są tak samo skuteczne.

Na początku pandemii brakowało środków ochrony osobistej oraz płynów do dezynfekcji dłoni. Obecnie zapotrzebowanie na tego typu środki nie maleje, ale zamówienia krajowe na preparaty pokrywają w całości rodzime zakłady, dzięki czemu nie musimy się już borykać z ich deficytem. Nie wszystkie jednak płyny do utrzymywania rąk w czystości będą posiadały właściwości wirusobójcze. O tym, czy dany środek można wykorzystać np. w specjalnych automatach do dezynfekcji dłoni, decydują rekomendacje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Lista środków i płynów dopuszczonych do użytku w standardzie medycznym, które usuwają z rąk koronawirusa, została sporządzona zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Płyn do dezynfekcji dłoni

Standardowy płyn, który znajduje się w różnego rodzaju automatach dozujących oraz który możemy kupować w butelkach na własny użytek, zawiera duże stężenie etanolu, glicerynę oraz nadtlenek wodoru. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia to obecnie jedyny i najszybszy sposób na odkażenie dłoni oraz przedmiotów i powierzchni, a także unieszkodliwienie potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą się tam znajdować. Standardowy płyn odkażający powinien zawierać ok. 75-85 procent etanolu. Preparaty o mniejszym stężeniu alkoholu mogą nie być skuteczne w usuwaniu drobnoustrojów, w tym koronowirusa, dlatego ważne jest dokładne sprawdzanie składu środka, którym mamy zamiar aplikować na dłonie czy przedmioty.

Automat do dezynfekcji dłoni - szybki i prosty sposób na odkażanie rąk

Preparaty do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mają silne właściwości bakteriobójcze i zaleca się stosowanie ich w przypadku trudności lub braku dostępu do bieżącego źródła wody i mydła. Wypełnia się nimi zazwyczaj wspomniane automaty, które można spotkać w sklepach, urzędach oraz zakładach pracy. Automaty są zaprogramowane w ten sposób, żeby dawka, która trafia na nasze dłonie, była wystarczająca do równomiernego rozprowadzenia preparatu i dokładnej dezynfekcji.

Automaty dozujące środki bakteriobójcze pozwalają na bezdotykową aplikację – wbudowane w nie czujniki ruchu rozpoznają, kiedy we wnęce umieszczone są dłonie i kiedy ma nastąpić uwolnienie płynu. To skuteczna i bezpieczna metoda na zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Maseczki, automaty odkażające ręce i dystans

Pomimo wysiłków wielu zespołów badawczych na całym świecie, w tym w Polsce, COVID-19 pozostaje chorobą, z którą na razie nie potrafimy sobie poradzić. Zalecane środki ostrożności, w tym korzystanie z automatów z płynem do odkażania oraz maseczek, to więc zalecane środki prewencyjne o wielkim znaczeniu. Przestrzeganie zasad i pilnowanie higieny rąk, utrzymywanie sterylnych warunków w pomieszczeniach oraz zachowywanie odległości od innych osób, to na razie jedyne skuteczne metody przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii i dbania o wspólne bezpieczeństwo. Zatroszczmy się o nasze zdrowie i stosujmy się do zaleceń oraz rekomendacji, które towarzyszą nam w tym szczególnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz