COVID-19PoradyDezynfekcja czy rękawiczki - co jest bezpieczniejsze?

Sytuacja epidemiczna, z którą mamy do czynienia w związku z pandemią COVID-19, każe zastanawiać się nad tym, na ile bezpieczne są metody ochrony przed zakażeniem. Nie mówimy tu o skuteczności: ta została zatwierdzona przez WHO. Noszenie maseczki, dystans społeczny, częste mycie dłoni oraz odkażanie ich w miejscach publicznych to czynności rekomendowane, a w konkretnych sytuacjach także obowiązkowe.

Mimo to wciąż istnieją wątpliwości dotyczące tego, które metody są nie tyle skuteczne, co bezpieczne. Pytania tego typu pojawiają się między innymi w kwestii mycia oraz dezynfekcji dłoni. Alternatywą dla częstego odkażania rąk miałoby być noszenie jednorazowych rękawiczek. Które rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia?

Dezynfekcja – obowiązkowa w miejscach publicznych

Przemywanie dłoni przy użyciu płynów dezynfekujących pozostaje czynnością rekomendowaną, jeśli chcemy właściwie zadbać o bezpieczeństwo oraz uchronić się przed zakażeniem. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Dezynfekcję należy przeprowadzić, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni w gorącej wodzie z dodatkiem mydła. Częste stosowanie płynów na bazie wysokoprocentowego alkoholu może podrażniać skórę, dlatego gdy tylko mamy taką okazję, lepiej wybierać mycie rąk, a nie ich odkażanie. Wszędzie tam jednak, gdzie jest to ograniczone, zawsze kierujemy kroki w stronę dozowników z płynem lub sięgamy po własny środek odkażający. W celu złagodzenia podrażnień warto regularnie pielęgnować dłonie przy użyciu kremów nawilżających.

Zobacz: Urządzenie do dezynfekcji rąk

Rękawiczki – gdy nie mamy możliwości dezynfekcji

Sporo kontrowersji wiąże się z noszeniem rękawiczek. O ile dezynfekcja dłoni płynem jest jak najbardziej wskazana, o tyle w ich przypadku sprawa nie jest do końca jasna. Czy są bezpieczne, jeśli wraz z nimi nie stosujemy środków odkażających? Niestety nie. Za każdym razem, gdy decydujemy się na ich założenie powinniśmy pamiętać, aby dodatkowo użyć także płynu. Można spotkać się ze zdaniem, że rękawiczki usypiają naszą czujność, wskutek czego często dotykamy nimi okolic twarzy lub zapominamy, aby po ich zdjęciu mimo wszystko dodatkowo oczyścić dłonie. Warto też ostrożnie je zdejmować poprzez wywinięcie na lewą stronę.

Rękawiczki czy dezynfekcja: co lepiej chroni przed koronawirusem?

Odpowiedź zabrzmi być może wymijająco, ale jest zgodna z obowiązującymi obostrzeniami. Wszystko, co stosowane jest z umiarem, będzie bezpieczne dla zdrowia. Rękawiczki, w połączeniu z płynami, okażą się najlepszym rozwiązaniem. Zbyt częste korzystanie ze środków odkażających może doprowadzić do przesuszenia skóry dłoni. Nie zawsze też mamy możliwość ciągłego obmywania rąk, zwłaszcza jeśli wykonujemy czynności, które wymuszają na nas częste dotykanie wspólnych powierzchni, np. w sklepie, szkole czy szpitalu. W takich okolicznościach dobrym rozwiązaniem jest stosowanie rękawiczek jednorazowych, z zastrzeżeniem, aby odkażać je, a po każdym użyciu wyrzucać.

Zobacz: Stojący dozownik płynu do dezynfekcji